Vores telefonbog er nu tilgængelig i webapp form. Ønsker du at prøve den?

Nej tak Ja tak

x
Guides

Råd, nævn og udvalg

Her finder du en oversigt over Murersektionens råd, nævn og udvalg

 

Byggeriets Ankenævn

Bent Olsen

Bo Lykke Jakobsen

Martin Meulengracht

Morten Bo Petersen

Sekretariatsmedarbejder

Louise Larsen

 

Murerfagets Fællesudvalg

Henning Østergaard Jørgensen

Morten Bo Petersen

Paw Rubin

Sekretariatsmedarbejder

Jesper Juul Sørensen

 

Uddannelsesudvalget for struktører i Dansk Byggeri

Johnny Røn

Sekretariatsmedarbejder

Jesper Juul Sørensen

 

Standardiseringsudvalg for murværk DS 414

Torben Hessing-Olsen

 

Voldgiftsretten

Carsten Rokkjær

Christian D. Petersen

 

Miljøudvalg i Dansk Byggeri

Hans Peter Jensen

Sekretariatsmedarbejder

Mette Møller Nielsen

 

Toleranceudvalg i Dansk Byggeri

Carsten Rokkjær

 

Dansk Murstenskontrol

Michael Dam

 

MURO

Carsten Rokkjær

Karsten Lange

 

Asbestindsats, Stilladsområdet (Handleplan 3) og Faktaark

Hans Peter Jensen

Suppleant

Karsten Lange

Sekretariatsmedarbejder

Anders Svendsen

 

Miljøudvalg i Dansk Byggeri

Jesper Andersen

Suppleant

Karsten Lange

Sekretariatsmedarbejder

Simon Gylling

 

Arbejdsministerens integrerede indsats mod arbejdsulykker

Anne-Grethe Callesen

 

Miljøudvalg med Træsektionen

Jesper Andersen

Kim Larsen

Peter Andersen

 

Overenskomst- og priskurantudvalget

Formand

Carsten Rokkjær

Øvrige medlemmer

Johnny Røn

Peter Andersen

Sekretariatsmedarbejdere

Hans Henrik Kristensen

Jørgen Boje

 

Uddannelses- og kursusudvalget

Formand

Henning Østergaard Jørgensen

Øvrige medlemmer

Christian Christjansen

Jesper Andersen

Johnny Røn

Sekretariatsmedarbejder

Jesper Juul Sørensen

 

Arbejdsmiljøudvalget

Formand

Søren Rasmussen

Øvrige medlemmer

Anna-Grethe Callesen

Kim Larsen

Sekretariatsmedarbejder

Anders Svendsen

 

Teknisk udvalg

Formand

Christian Dahl Petersen

Øvrige medlemmer

Carsten Rokkjær

Karsten Lange

Michael Dam

René Skovgaard

Sekretariatsmedarbejder

Torben Hessing-Olsen

 

Innovationsudvalg

Formand

Peter Andersen

Øvrige medlemmer

Kim Larsen
Paw Rubin

Søren Rasmussen

Sekretariatsmedarbejder

Jørgen Boje

 

Medie- og kommunikationsudvalg
Formand

Peter Andersen

Øvrige medlemmer

Kim Larsen

Jens G. Andersen

Sekretariatsmedarbejder

Jonas Mandix Aagaard

 

Udvalg for bæredygtighed

Formand

Peter Andersen

Øvrige medlemmer

Hans Peter Jensen

Gitte Nielsen (Danske Tegl)

Rasmus Jørgensen (Kalk A/S, associeret medlem)

 

Revideret Risskov den 27. november 2019.